O Sprężynie

 

Pomóż nam przygotować uchodźców do polskiej matury!

 

Są wyzwania trudne i trudniejsze. Trudno jest samodzielnie nauczyć się języka obcego. Trudniej jest, gdy ten język to język polski. Bo język polski , gdy jest obcy, stawia granice, które samodzielnie bywają nie do przeskoczenia. Chcemy być sprężyną wspaniałych intelektualnych przygód, lepszego życia, dzieciństwa bez pracy, bo są z nami na Bednarskiej tacy, których największym marzeniem była szkoła.

Sprężyna to program indywidualnych zajęć wspierających edukację uczniów obcokrajowców na poziomie licealnym. Wiele przeszli nim przyjechali do Polski. Są zdolni, pracowici i utalentowani. Nie znają języka polskiego. Sprężyna to program indywidualnych zajęć wspierających edukację uczniów obcokrajowców na poziomie licealnym. Chcemy im pomóc: stawiając sensowne wymagania, dostosowując programy, wspierając lekcjami indywidualnymi. Próbujemy znaleźć drogę między ich marzeniami, a celami możliwymi do osiągnięcia. Bo system edukacji na poziomie szkół średnich nie przewiduje ulg. Matura to egzamin zdawany po polsku. Czy jesteś z Polski, Czeczenii, Tybetu, Chin, Białorusi, czy z Kuby musisz zdawać ten sam egzamin. Musisz znać „Dziady” i „Potop”, „Pana Tadeusza” i „Ludzi bezdomnych”. Musisz zrozumieć polecenie zadania z matematyki, z chemii, czy z geografii. Nauczyć się słownictwa specjalistycznego, interpretować, analizować i kojarzyć po polsku.

Nasi uczniowie czasami nigdy się nie uczyli, czasami byli najlepszymi uczniami w swojej szkole, czasami są tu z rodziną, a czasem zupełnie sami. Przetrwali ośrodki dla uchodźców, szok kulturowy, wyobcowanie, zetknięcie z nowym, obcym systemem szkolnym i naukę jednego z najtrudniejszych języków świata. Teraz są dorośli, muszą myśleć o studiach, pracy, bezpieczeństwie. Między naszymi uczniami a światem stoi matura po polsku. Nie zostawiamy ich samych sobie.

Sprężyna działa, bo I SLO Bednarska to szkoła demokratyczna. Szkoła, która powstała wraz z nowymi czasami i nigdy nie bała się wyzwań. Obejmujemy opieką stypendialną uczniów, którzy chcą zdobywać wykształcenie, chcą się rozwijać, ale ze względu na słabą znajomość języka polskiego – nie mają szans. Rządowe czy samorządowe dofinansowania, które mogłyby wspierać ich naukę, kończą się wraz z ukończeniem przez ucznia osiemnastu lat. Dla obcokrajowców uczących się w Polsce jest to najczęściej pierwsza klasa liceum, sam początek, do matury jeszcze przynajmniej dwa lata. Najbardziej wymagające, najtrudniejsze – czas kiedy uczniowie najbardziej potrzebują dodatkowych zajęć, opieki nauczycieli i lekcji indywidualnych.

Nasi uczniowie mierzą wysoko i wierzymy, że skoczą daleko. Potrzebują tylko trochę pomocy. Pomóż nam – zostań sprężyną wydarzeń!

Bednarski Informator