Shalom Polin

SHALOM POLIN - POLACY I ŻYDZI

SHALOM POLIN (do jesieni 2014 : POLACY I ŻYDZI - WCZORAJ I DZIŚ) to projekt, który narodził się dzięki udziałowi grupy uczniów i nauczycieli I SLO w Marszu Żywych w 2010r. Jego celem jest zbliżenie między młodzieżą polską a żydowską, która co roku licznie odwiedza Polskę, by wziąć udział w Marszu Żywych ( www.motl.org ).


Obie strony nawiązują ze sobą kontakt emailowy kilka tygodni przed osobistym spotkaniem i poznaniem się w Warszawie. W korespondencji poruszają różne tematy dotyczące codzienności i współczesności, a również historii, która nas łączy, czasem być może dzieli. Wspólnym celem dla obu stron projektu jest przede wszystkim zbliżenie poprzez nawiązanie osobistej relacji, oraz konfrontacja z oczekiwaniami, często ze stereotypami, których nie brak tak po polskiej, jak i po żydowskiej stronie.


Projekt ten odgrywa szczególną rolę biorąc pod uwagę fakt, iż ogromna część żydowskiej młodzieży odwiedzających przy tej okazji Polskę ma także polskie pochodzenie, najczęściej poprzez dziadków, którzy urodzili się lub mieszkali niegdyś na terenie Polski.


Bednarska młodzież, angażując się w ten projekt, ma możliwość nie tylko posługiwać się językiem obcym, lecz również nawiązać interesujące kontakty oraz poszerzyć wiedzę związaną z tematem relacji polsko-żydowskich.


Projekt realizowany jest w języku angielskim oraz hiszpańskim. Autorem i koordynatorem projektu jest nauczyciel języka hiszpańskiego, Bartek Pielak.

BEDNARSKIE FILMY O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ

ŻYWI W PAMIĘCI
film zrealizowany wiosną 2013r. przez klasę jestJAKjest, w ramach projektu edukacyjnego Szkoła Dialogu Warszawa

 

ZOFIÓWKA
film zrealizowany jesienią 2013r. przez Agatę Chudzik i Karolinę Remisz

 

Bednarska Dwojga Ameryk 2014

 

 

 

»

Shalom Polin - edycje

I EDYCJA kwiecień 2011
http://new.bdnr.pl/node/472


II EDYCJA kwiecień 2012
http://bdnr.pl/node/250


III EDYCJA kwiecień 2013
http://bdnr.pl/node/318
http://bdnr.pl/node/325

 

IV EDYCJA kwiecień 2014

http://new.bdnr.pl/node/422

Subskrybuje zawartość
Bednarski Informator